Gez Dolaş:
< Haberler kategorisindeki tüm yazılar

Tehlikeli Yakınlaşma Dünya'nın Sonumu Olacak

Herkesin merak ettiği 15 şubatta dünyaya çarpacak dediği gök taşı gerçekten dünyanın sonumu olacak.Söylenenlere göre gök cisminin yarım futbol sahası büyüklüğünde olduğu söyleniyor.Detaylı bilgiyi aşağıdan alabilirsiniz...

Tehlikeli Yakınlaşma Dünya'nın Sonumu Olacak

Tehlikeli Yakınlaşma Dünya'nın Sonumu Olacak,

Beklenen Son Bu mu?

Bugüne kadar hep filmlerde gördüğümüz göktaşı ve dünyanın sonuna ilişkin senaryolar, çok yakında gerçek olacak! Ancak filmlerdeki göktaşının dünyaya çarpma sahneleri gerçekleşmeyecek. Felaket senaryosu yazanlar bir yana; Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), 15 Şubat'ta dünyanın yakınından yarım futbol sahası büyüklüğünde bir asteroidin geçeceğini açıkladı.


HEYECAN DORUKTA

'2012-DA14' adı verilen asteroidin, şimdiye kadar dünyanın en yakınından geçen asteroid olacağı bildirildi. Tüm dünya bu tarihte gerçekleşecek yakınlaşmanın heyecanını yaşarken; NASA'nın Dünyaya Yakın Uzay Cisimleri Programı'ndan Don Yeomans, asteroidin dünyaya kesinlikle çarpmayacağının altını çizdi. Yeomans, "Dünyanın yaklaşık 28 bin kilometre uzağından geçecek asteroid, yeryüzüne insan yapımı uydulardan bile daha yakın olacak.

50 METRE GENİŞLİĞİNDE

Asteroid, Alçak Dünya Yörüngesi'ne yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu ve gözlem uyduları ile dünyanın arasından geçip yoluna devam edecek" dedi. Yaklaşık 50 metre genişliğindeki asteroidin geçişini Mojave Çölü'ndeki Goldstone Radarı ile izleyecek NASA, boyutları, dönüş hızı ve yansıtma gibi özelliklerini belirledikten sonra DA14'ün üç boyutlu radar haritasını çıkaracak.

SAATTE 29 BİN KM HIZLA GELİYOR

NASA yetkilisi Don Yeomans, gökcisminin, saatte 29 bin kilometre hızla hareket ettiğini söyledi. Asteroid bu yüzden amatörler tarafından gözlenemeyecek. Sadece deneyimli ve şanslı gözlemciler, DA14'ü bir anlığına görebilecek.

Başlık: Tehlikeli Yakınlaşma Dünya'nın Sonumu Olacak

Diğer haberler: Tehlikeli Yakınlaşma Dünya'nın Sonumu Olacak, Beklenen Son Bu mu?,

Yorum Ekle

Yorumlar (0)

Henüz bu yazıya yorum yazılmadı.

Yorum Ekle

ASP Güvenlik Resmi